Paylaş

Sporda başarı için yaz tatili, çocuklar için çok önemli bir fırsat sunuyor ki; bu fırsatın adı spor! Zira okul devri süresince yeterince dışarı çıkamayan, okul ve ev içinde mekik dokuyan, dolayısıyla hareketsiz bir yaşantıyla karşı karşıya kalan çocuklar artık bahçede ve parkta bolca miktarda süre geçirme olanağına kavuşurken, dahası ailelerinin yönlendirmesiyle spora da süre ayırabiliyor.

“Her geçen gün tv, bilgisayar, web, “play station” ve “game boy” şeklinde oturarak yapılan işlere daha çok süre harcayan çocuklarımızı sokağa çıkarmak ve onların mümkün olduğunca çok hareketli bir yaşam sürmelerini sağlamak zorundayız” diyen Acıbadem Fulya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Acıbadem Sports Spor Hekimi Prof. Dr. Tolga Aydoğ, çocuklara minik yaşlarda spor/ fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı kazanmıştırrılması gerektiğine vurgu yapıyor.

Sporda başarının 8 püf noktası (Hangi yaşta, hangi spor?) 1

Bunları yaparken de onları meydana getirilen işin sonucuna bakılırsa değil, tertipli ve keyif alabilecekleri şekilde organize etmek gerektiğini aktaran hekim Tolga Aydoğ, hangi yaşta hangi spora başlanabileceğini ve sporda başarının 8 püf noktasını şöyle mevzu alıyor:

Spora Başlarken Bu yanlışa düşmeyin:

Eğer sıhhat ile ilgili herhangi bir engeli yoksa ne olursa olsun her çocuk her sporu yapabilir. Burada en önemli şart, çocuğunuzun ilgi duyduğu, arkadaşları ile eğlenebildiği ve sizin kolaylıkla getirip-götürebileceğiniz bir spor kulübü tercih etmeniz. Eğer seçilen kulüp doğru ise ilk etapta seçilen sporun ne bulunduğunun; futbol, basketbol, voleybol, jimnastik, koşu, yüzme, tenis olmasının, seçilen sporun ekip ya da bireysel spor olmasının fazla önemi yok. Çünkü çoğu sporda temel hareketler birbirinin çok benzeri olduğundan sporlar içinde geçiş yapılabiliyor.

Sevmediği alanda zorlamayın:

Sporda başarının 8 püf noktası (Hangi yaşta, hangi spor?) 2

Çocuğunuzu ne olursa olsun sevmediği alanda zorlamayın; ona başka bir spor branşını tecrübe etme fırsatı verin, alternatif sunun. Çocuğunuzun sporu yaşam şekilı haline getirmesini istiyorsanız spora giderken ne olursa olsun keyif alması ve çok istekli olması gerektiğini ihmal etmeyin.

Duygusal ve fizyolojik olarak gözlemleyin:

Sağlıklı olan derhal her ferdin, her yaşta her spora başlayabileceğini bilin. Burada ana kural yüklenme şiddetinin belirlenmesi ki bu vazife iyi antrenörlere düşüyor. Bir spora başlamış olan çocuk, akranlarından çok hızlı bir gelişme gösteriyor ise kendinden daha büyüklerle veya yavaş gelişme gösteriyorsa daha küçüklerle program yapabilir, bu açıdan eğiticilerin çocuğun gelişimini iyi izlemesi ve gereksinim duyulan düzenlemeyi yapması çok önemli.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmıştırrın:

Sporda başarı için çocuğunuza ne olursa olsun sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmıştırrın. Beş ana gıdayı; makarna, ekmek şeklinde karbonhidratlar; tavuk, balık şeklinde protein; tereyağı ve zeytinyağı şeklinde yağ; sebze ve meyveden elde edeceğiniz vitamin ve mineraller; süt, yoğurt ve peynir şeklinde süt ürünlerinin tüketilmesi hedeflenmeli. Tertipli egzersiz/fizyolojik aktivite ve spor icra eden çocukların enerji harcaması arttığı için daha çok yemesi gerekiyor ki, ana gıdaların miktarını artırarak bunu çok rahat karşılayabilirler.

Sporda başarının 8 püf noktası (Hangi yaşta, hangi spor?) 3

Siz de spor yaparak örnek olun:

Spor/fizyolojik aktivite ve egzersiz çocukların fizyolojik, mental ve ruhsal gelişimini desteklediği şeklinde, özgüvenlerini, yeni arkadaş kazanmalarını elde eden çok iyi bir çidraktır. Meydana getirilen biroldukça çalışma tertipli spor/fizyolojik aktivite ve egzersiz yapan çocukların okulda ve toplumsal hayatta daha başarılı bulunmuş olduğunu, kendileri ile daha barışık ve daha mesuliyet sahibi bulunduğunu ortaya koymaktadır. Aileler bu yüzden çocuklarına çok minik yaşlarda spor alışkanlığı kazanmıştırrıp, buna her ne pahasına olursa olsun devam etmelerini sağlamalıdır. Ebeveynin da tertipli spor yapması çocuğu motive etmekte büyük rol oynuyor. Bundan dolayı ebeveynler önce kendileri spor/fizyolojik aktivite yada egzersiz yapıp çocuklarına iyi örnek olmalıdırlar.

Hırs yapmayın destekleyin:

Sporda başarının 8 püf noktası (Hangi yaşta, hangi spor?) 4

Çocuğunuzu sabırlı, sakin ve tertipli olarak destekleyin. Sporda kazanmayı ana hedef olarak görmeyin; aksi biçimde kazanmayı ilk kriter olarak gören aileler çocuklarını istemeden de olsa yanlış yöne sürükleyebiliyor. Maçların sonucunda bir taraf kazanırken bir tarafın yenileceğini dikkatsizlik etmeyin yenilgiyi olgun bir halde karşılayın. Onları ellerinden gelenin en iyisini meydana getirmeye motive edin.

Antrenmanlara düzenli iştirakını sağlayın:

Spora gittiği yerin evine yakın olması da sporun devamlılığı açısından çok önemli. Aksi şekilde çocuğunuzu spora bir hafta gdolayıp, sonraki hafta götüremezseniz gerekseme duyulan alışkanlığı kazanamaz ve süreklilık sağlanamaz.

Sıhhat denetimünü dikkatsizlik etmeyin:

Sporda başarının 8 püf noktası (Hangi yaşta, hangi spor?) 5

Eğer çocuğunuzun herhangi bir sağlık problemi yoksa, ailede 50 yaşından önce kardiyak problemlerden yada bilinmeyen bir nedenden yaşamını kaybetmiş kimse yoksa ve devamlı bir doktor denetimünden (son olarak muayenesinden bu yana en çok 6 ay) geçiyorsa, spora başlamadan önce yeniden sıhhat muayenesinden geçmiş olmasına gerek yok. Ancak akut yada kronik bir hastalığı var ise spora başlamadan önce ne olursa olsun ilgili hekim tarafınca gözden geçirilmeli. Hekimin önerisi doğrultusunda bir ekip kan tetkikleri ve kalp testleri yapmış oldurılmalı.

HANGİ YAŞTA, HANGİ SPOR?

Sporda başarının 8 püf noktası (Hangi yaşta, hangi spor?) 6

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Spor Hekimi Prof. Dr. Tolga Aydoğ, “Çocukların takvim yaşları ile fizyolojik yaşları uyumsuz olabilir, dolayısı ile spor tercihlerinde aşağıda her ne kadar takvim yaşına gore bir değerlendirme yapılsa da fizyolojik yaş da ne olursa olsun göz önüne alınmalıdır” diyor ve çocukların yaş gruplarına en uygun sporu yapmalarını öneriyor:

2–3 Yaş İçin Spor:

Koşma, sualşturma, zıplama şeklinde temel hareketleri yapabildiklerinden; bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda nezaret altında oynama, ciddi deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik seçilebilir.

4–6 Yaş İçin Spor:

Dans etme, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, seksek, üç tekerlekli bisiklete binme seçilebilir. Altı yaşından daha sonra çocuklarda güvenli ve kontrollü hareket yapma kabiliyeti gelişir.

7–10 Yaş İçin Spor:

Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis, yüzme şeklinde sporlarla ilgili temel eğitimin yanı sıra daha ileri egzersizlere ve bu tarz şeylerin birleşimini içeren sporlara başlayabilirler.

10 Yaş sonrası İçin Spor:

Daha önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak oluşturmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabilirler. Birkaç yıl hemen sonra ise tekvando, karate şeklinde daha çok kuvvet gerektiren sporlara adım atmak uygundur.

Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz